YAŞLILIKTA DİYABET ETKİNLİĞİ

18 Ara

  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • Tüm Duyurular

Okulumuz Yaşlı Bakımı Programının 17.12.2014'te yapmış olduğu "YAŞLILIKTA DİYABET" Konulu Sosyal Sorumluluk Etkinliğinin Basında yer alan haberi için tıklayınız.

Gazete          : Düzce Pusula Gazetesi

Haber Tarihi : 17.12.2014

      Düzce Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri dersleri gereği 65 yaş ve üstünde ki vatandaşların kan şekerlerine bakarak diyabet riski olup olmadığını kontrol ettiler. Öğrenciler hem dersleri gereği pratik yaptılar hem de diyabet riski olan yaşlıların izleyecekleri tedavi yolları hakkında bilgiler verdiler.
      Düzce Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yaşlı Bakım Bölümü öğrencileri bölüm koordinatör hocaları Yrd. Doç. Dr. Serap Bulduk ve Öğretim Görevlisi Esra Usta’nın kontrolünde aldıkları ‘Yaşlı bakımı ilke ve uygulamalar 3’ dersi gereği kan şekeri ve tansiyon ölçümü yaptılar. Spor Sokak girişinde açılan stantta 65 yaş ve üstü vatandaşların diyabet riski olup olmadığına bakıldı. Yapılan çalışma hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Serap Bulduk, “Ders doğrultusunda sosyal sorumluluk etkinliği düzenlemeyi planladılar. Öğrencilerimiz yaşlılıkta diyabet konusunu seçtiler. Bizim çok önem verdiğimiz konulardan birisidir. Türkiye’de diyabetli yaşlı insan sayısı oldukça fazla. Düzce’de yaşlılara erişebileceğimiz noktalar olarak burayı planladık. Amacımız diyabet hakkında, diyabet risk faktörleri hakkında bilgi vermek. Hali hazırda diyabetli olan yaşlıların diyabet yönetimleri hakkında bilgi vermek. Kendisinde risk olduğunu düşünen yaşlılarımızda ölçüm yaparak, diyabet risklerini belirlemek adına girişimde bulunuyoruz. Sonuç olarak biz sadece yaşlılarla çalışıyoruz ve bu anlamda kan şekeri ölçümü ile arada yakalayabileceğimiz vakalara ulaşma şansımız olacaktır. Onların ileri tetkik ve tedavileri üniversitemiz hastanesi diyabet kliniğinde yapılabilme imkanına sahibiz. Biz yönlendireceğiz ve bu bir ilk adım. Öğrencilerimiz erken tanı koyabilme adına, eğitim danışmanlığı vermek adına ilk adım. İnşallah faydalı oluruz” dedi.

Kaynak: http://www.duzcepusula.com/hem-ogreniyorlar-hem-uyguluyorlar/3164/